Antygona charakterystyka szczegółowa

Pobierz

Jej narzeczonym jest Hajmon, syn Kreona- jej wuja i władcy Teb.Antygona jest postacią tragiczną.. Opracowanie zawiera ponadto plan wydarzeń , wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów .Żyją jeszcze tylko dwie osoby z tego rodu: Antygona i Ismena - córki Edypa i Jokasty.. Porywcza i łatwo wybuchająca, zdecydowana i energiczna, doskonale wie jak przekonać lud, że ma słuszność co do pochówku swojego brata i co do przeciwstawienia się przeciwko rozkazowi króla.. Olivia16 133 pkt.. Patrycja_123 106 pkt.. Najlepsi w tym miesiącu pawlowiczf 310 pkt.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.. Jego żoną była Eurydyka z którą miał jedynego syna Hajmona.. MatyldA199 62 pkt.. Wskazano wszystkie najważniejsze wątki, podano szczegółowy przykład kontynuacji na przykładzie epoki renesansu.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką Edypa i Jokasty, siostrą Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Podąża ścieżką rozsądku, zapominając o drodze serca.. Młodsza siostra pokornie przyjmuje krytykę starszej, przyznając jej rację moralną, ale zwraca także uwagę na nieroztropność jej czynu:(2/2) Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanieantygona, siostra Polinejkesa i Eteoklesa którzy stoczyli bratobójczą walkę o tron, łamiąc zakaz aktualnego władcy ..

Antygona - charakterystyka szczegółowa.

'W 80 dni dookoła świata' - streszczenie szczegółowe; Plan Wydarzeń z książki ,,Chłopcy z placu broni .Sofokles - Antygona - streszczenie szczegółowe - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.. Usiłuje ocalić AntygonęAntygona nie wyraża chęci zrozumienia jej motywacji i charakteru, nie chce jej w żaden sposób pomóc, jest trochę zaślepiona swoimi przekonaniami, traktuję Ismenę zbyt surowo.. Antygona skarży się swojej siostrze Ismenie na los ich rodu, na którym ciąży od kilku pokoleń fatum.. Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa.. Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.. Kreon po śmierci Eteoklesa został władcą Teb.. Antygona.. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą.. Musiała dokonać wyboru pomiędzy dwoma równorzędnymi racjami: miłością do brata, poszanowaniem praw boskich a posłuszeństwem wobec władcy.. Posiada dar przepowiadania przyszłości.. Poznajemy obydwie bohaterki w momencie, gdy "bratobójcza" walka o władzę między Eteoklesem a Polinejkesem dobiegła już końca, a .Podobnie jak nie pojmuje działania Antygony, jej siostrzanej miłości, wiary w bogów i respektowania przez nią obyczajów.. cirrus 204 pkt.. Antygona ?. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa..

ANTYGONA - SOFOKLES - TEKST UTWORU; ANTYGONA - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁOWE - STRESZCZAJ SIĘ Z NAUKĄ ...Sofokles - Antygona - Hajmon - charakterystyka bohatera - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie.

Tyrezjasz to ślepy wróżbita.. Jest antagonistką (przeciwniczką) Kreona.Inspiracją do napisania Antygony jest mit tebański, opisujący nieszczęśliwe dzieje rodu Labdakidów.. Starał się on być jak najlepszym władcą, chciał być sprawiedliwy i dobry oraz mieć poparcie wśród swoich poddanych.Pogrążył mury, bo z tyłu nawałem Runął na smoka⁸ Ares z wo ny szałem.. Ich ojciec zmarł na wygnaniu, matka popełniła samobójstwo, a ich bracia zginęli w bratobójczej walce o tron tebański.Charakterystyka.. Dziewczyna jest przekonana o swojej racji i wyższości nad Kreonem, którego uważa za głupca.W tragedii Sofoklesa Antygona jest postacią niewątpliwie najważniejszą.. Z całą świadomością wybrała to pierwsze, wiedziała, że zostanie potępiona i skazana na śmierć.Antygona - charakterystyka szczegółowa "Antygona" jako tragedia antyczna Pochodzenie i rozwój dramatu antycznego Motywy literackie w "Antygonie" Sofoklesa Streszczenie "Antygony" w pigułce Kreon - charakterystyka szczegółowa Teatr grecki Kompozycja i konstrukcja dramatu antycznego Cechy tragedii antycznej Prawda rozumu a .Sofokles - Antygona - charakterystyka bohaterki - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.. MayaUczySie123 66 pkt.. Komentarze (0) skomentuj Najnowsze Najstarsze Najlepiej ocenione REKLAMA.. Sprzeciwia się rozkazowi Kreona z dumą- mają jednak wady: Antygona jest pyszna i samolubna; Kreon jest zaślepiony władzą, jest tyranem..

pochodzą z najszlachetniejszych rodów, zajmują wysoka pozycję społeczną (Kreon, Antygona, Ismena, Hajmon, Eurydyka to rodzina królewska), 6.Kreon był to główny bohater tragedii antycznej Sofoklesa pt "antygona".

Z czasem stąpanie po tej ścieżce zamienia się w zuchwalstwo, zarozumiałość, władca zapomina wówczas o prawdach i prawach "odgórnych", co staje się to przyczyną jego klęski.Antygona jest pełna dumy rodowej.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz zmarłych w bratobójczej walce Polinejkesa i Eteokla.. Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.. jest Antygona- córka Edypa i Jokasty.. Z miłości do brata chce go pogrzebać mimo zakazu Kreona.Bohaterowie: Antygona - córka Edypa, Ismena - jej siostra, chór tebańskich starców, Kreon - król Teb, Strażnik, Hajmon - syn Kreona, Tyrezjasz - wróżbita, Posłaniec, Eurydyka - żona Kreona.Charakterystyka Antygony ("Antygona" Sofoklesa) REKLAMA.. Kontrastuje z nią młodsza siostra Ismena.. Akcja tragedii ma miejsce przed pałacem królewskim w Tebach.. kruszynkaxd 54 pkt .Charakterystyka Antygony.. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Na końcu książki zamieszczono opracowanie, w którym znajduje się bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją.. Przedstawienie postaci: córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Eteoklesa i Polinejkesa, pochodzi z rodu Labdakidów, siostrzenica Kreona, narzeczona Hajmona..

Rzecz rozpoczyna się o świcie, tuż po odejściu wojsk nieprzyjaciela od bram miasta.charakterystyka danusi i Jagienki Zemsta-charakterystyka Porównawcza Cześnika I Rejenta charakterystyka Cześnika i Rejenta _____ Są to prace na poziomie gimnazjum za charakterystykę Alka i Antygony dostałam 5+ a za 5:) Oczywiście są one mojego autrstwa :) Mam nadzieje, że komuś się przyfdadzą.

Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.Charakterystyka bohaterów Antygona - główna bohaterka utworu.. Dokonując tragicznego wyboru wie, jak bardzo ryzykuje.. _JAGODOWO_ 147 pkt.. Od lat służy władcom Ted, pomagając im wyjść z opresji.. Kocha swojego ojca i stara się być wobec niego posłuszny.. Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. ?. Zaślepiony władzą Kreon jest gotów sprzeciwić się nawet bogom.Charakterystyka epoki w której powstała "Antygona".. Tyrezjasz przepowiada KreonANTYGONA - STRESZCZENIE, CHARAKTERYSTYKA, OPRACOWANIE.. Poniższe wypracowanie wyjaśnia rodowód i znaczenie terminu klasycyzm określającego dorobek antyczny ale również późniejsze nurty w literaturze i sztuce.. Ona i jej siostra, Ismena, to już ostatnie z rodu Labdakidów, na którym ciąży straszliwa klątwa bogów.. Antygona (siostra Eteoklesa i Polinejkesa) żali się swojej młodszej siostrze Ismenie z powodu nieszczęść, jakie spadają na ich ród.. Proszę jedyniie o sprawdzenie .Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. "Antygona"..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt