Wypracowanie o mitach greckich

Pobierz

Wyślij zgłoszenie .Mitologia Grecka cz.1 kl.5, test z lektury Pierwsza część testu!. Greckie mity są tak piękne, że nie poszły w zapomnienie, choć ludzie dawno przestali wierzyć w istnienie helleńskich bogów.W mitach odnajdujemy zobrazowane kompleksy psychiczne (np. kompleks Edypa, kompleks Jokasty).. Każde zjawisko przyrody, czy egzystencji ludzkiej ma swego boga.. 12 pyta .Początkiem narodzin świata był Chaos.. Prometeusz nie był bogiem, lecz tytanem.. Mity pełniły kilka zasadniczych ról w życiu Greków, które miały wpływ na rozwój ich kultury: Poznawcze - dawały one ludziom tamtej epoki szansę zrozumienia zjawisk przyrodniczych, z którymi mieli oni bezpośredni kontakt.Mitologia grecka: Zbiór mitów greckich zaczyna się także od narodzin świata.. Grecy odznaczali się niezwykłą wyobraźnią mitotwórczą, podczas gdy rzymianie zaadoptowali cały grecki system bogów, zmieniając jedynie .Motyw pracy w mitach Greckich występuje dosyć rzadko a jeżli już występuje to na zasadzie,że praca ta jest wykonywana nie za wynagrodzeniem.Natomiast występuje w formie kary za czyny popełnione przez ludzi,a także Bogów.Tak jak to miało miejsce w micie o…Mitologia grecka to zbiór mitów opowiadających o powstaniu świata, bogach i herosach.. O bogach i bohaterach Grecy opowiadali legendy, zwane potocznie mitami.. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania..

Poniższe wypracowanie zawiera omówienie mitów greckich.

1 MIT O IKARZE JEST OPOWIEŚCIĄ O : a) bogactwie i sławie b ) wolności i swobodzie c) walce i miłości.. 2 MIT O DEMETER I KORZE OPOWIADA O: a) zmienności pór roku b) walce dwu rywalek c) dwu siostrach.. Jedynym wolnym tytanem pozostał Kronos.Dziś wiemy o mitach greckich ze słynnych dzieł antycznych Homera i Hezjoda.. Była nieodłącznym elementem kultury greckiej i ściśle związana z religią tamtych czasów.. Jest to opowieść o marzeniu i ideach, które jest człowiekowi ciężko osiągnąć, czasem jest to niemożliwe.. Grecy poprzez mity odpowiadali sobie pytania o sens życia i miejsce człowieka.Podział, funkcje i znaczenie mitów.. Starożytność.. polys - liczny, theos - bóg), czyli wiara w wielu bogów, którym dodatkowo Grecy przypisywali liczne atrybuty.Najsłynniejsze mity greckie.. Ciekawym mitem jest historia powstania człowieka i jego twórcy Prometeusza.. To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać .. Streszczenie.. Niezależnie od pochodzenia w wielu mitach można odnaleźć cechy wspólne lub znaczące podobieństwa.Jak powstał świat wg mitów greckich?. Niebo i Ziemia byli rodzicami pokolenia tytanów, cyklopów oraz hekatonchejrów.. 3 POŁĄCZ W PARY:Mitologia grecka - zbiór przekazywanych przez starożytną tradycję grecką opowieści o bogach, boginiach, herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię.MITOLOGIA GRECKA KLASA 5. lotto 1 rok temu..

2016-02-26 19:48:04 Znacie jakiś film o bogach greckich ?

Podstawową jej cechą jest politeizm (z gr.. Jak widzisz jego obecność w literaturze, sztuce, języku.. Starsi opowiadali historie młodszym, a następnie ci powtarzali je swoim potomkom.. 5 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. Mit ten prezentuje problem bardzo ważny w życiu ludzi - wybór pomiędzy marzeniami, a rozumem.Starożytni Grecy zawarli w mitach swoje wyobrażenia o początkach świata, o naturze człowieka, o prawach rządzących światem, o przyczynie wielu zjawisk przyrodniczych.. Są to eposy o niewątpliwej wartości literackiej - filary sztuki: literatury, która rozwinęła się czerpiąc z mitologii motywy, formy wypowiedzi (od gatunków po wersyfikację), archetypy, gotowe, uniwersalne tematy dotyczące każdego człowieka (toposy).Streść mit grecki, który Cię najbardziej zainteresował.. Charakterystyka wybranych postaci z mitologii.. W trakcie omawiania epoki antyku przywołuje się mitologię grecką, ponieważ jest szczególnie bogata i różnorodna a zawarte w niej obrazy i motywy do dziś funkcjonują w literaturze i sztuce a także języku potocznym.Mitologia grecka - zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię.Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata.konstruować wypowiedzi odnosząc się do zdobytej wiedzy na temat mitologii greckiej i rzymskiej; wskazywać obecność kultury antyku w dzisiejszych czasach..

Może to wyglądać w następujący sposób:jakiśś mit o bogach greckich??

1 ocena Najlepsza odp: 100%.. Jaki mit wybrać?. 0 0 .Mitologia jest zbiorem mitów, czyli opowieści o bogach i bohaterach.. Każde państewko, każda wieś lub gmina podawały zupełnie inne opowieści, które znów poeci przekształcili i zmieniali bardzo dowolnie.Ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami.. Obecnie mitem określa się także historie nieprawdziwe, ale powszechnie znane i uznawane za prawdę.Mity greckie pierwotnie przekazywane były ustnie.. Interesujący wydaje się mit o Syzyfie - symbolizujący zmaganie się człowieka z przeciwnościami losu.• Mit o Narcyzie - opracowanie (interpretacja, motywy, bohaterowie) • Antyk • Obraz stworzenia świata w Biblii i mitologii greckiej.. Na tej podstawie omówiona zostaje postać marzyciela w literaturze.. To z niego wyłoniła się para bogów - Uranos i Gaja.. Starożytny naród grecki, podzielony na wiele szczepów, nie był zgodny w tym, co opowiadał o swoich bóstwach.. Dlatego tytan postanowił wykraść bogom Olimpu ogień i nauczyć człowieka używania go, rzemiosł, sztuk.Z kolei tom Kubiaka nosi tytuł Mity Greków i Rzymian, a Gravesa - Mity greckie.. Ojciec przerażającego potomstwa strącił je do Tartaru.. Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2010-10-12 20:39:34.. Powodowało to, że powstawało wiele różnych wersji tych samych mitów, przenikały się one lub mieszały ze sobą.W mitologii greckiej występuje politeizm, czyli wiara w wielu bogów, którzy posiadają nadprzyrodzona cechy..

2008-12-15 16:18:23 Znacie filmy o greckich egipskich bogach ?

Powinieneś teraz wprowadzić bohatera (może być bogiem, bądź człowiekiem), stworzyć problem i go rozwiązać.. Istnieje jednak zasadnicza różnica pomiędzy mitami greckimi, a rzymskimi.. Na początku był chaos, a z chaosu wyłoniła się Gaja i Uranos.. Według mitologii greckiej, Prometeusz stworzył człowieka.. Rozwiązanie będzie odpowiedzią na pytanie z tematu wypracowania.. Tekst w języku angielskim.. Poszczególne mity określa się zwykle za pomocą wyrażenia "mit o…", np. mit o Narcyzie albo mit o rodzie Labdakidów.. Z mitologii greckiej do naszej świadomości i kultury przeszła historia Dedala i Ikara.. Udostępnij.. Gaja postanowiła zemścić się na mężu.. Greckie mity o zaświatach A. Hiremy-Hirschl, "Dusze nad Acherontem", 1898, Austriacka galeria Belvedere, Wiedeń, Austria, Wikiart, Domena Publiczna 1 2Mit o Prometeuszu.. Duszę utworzył on z boskiego ognia - w tym celu ukradł parę iskier z rydwanu słońca boga Heliosa.. Świat starożytny to jednak nie tylko Grecja i Rzym, ale też między innymi Egipt, Persja.Mit jest to opowieść narracyjna,wyrażająca i organizująca wierzenia danej społeczności,przede wszystkim archaicznej.Dotyczy on zwłaszcza tego,co było na początku,a więc opowiadania o powstaniu bogów,świata,ludzi.Jego bohaterami są głównie istoty boskie lub wyposażone w co najmniej ponad ludzkie możliwości.Mitologia zaś jest zbiorem takich…Wypracowanie dokładnie omawia i interpretuje mit o Dedalu i Ikarze zawarty w mitologii greckiej.. Człowiek Prometeusza był podobny do wizerunku bogów, ale słaby i bezradny.. Duszę zaś zrobił z ognia niebiańskiego, który wykradł z rydwanu słońca.. Skomentuj.. Teoria Claude'a Lévi-Straussa (strukturalizm) Interesowały go mity z całego świata, nie tylko te najlepiej nam znane mity greckie i rzymskie.. Porównanie.. Plis:] Zadanie pilne , na jutro!. Na początku było niebo, a z nieba wyłoniła się Gaja, a niebem był Uranos.. Powstał z potęgi Zeusa.SPRAWDZIAN DLA KL V - MITY GRECKIE.. Quiz w Poczekalni..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt